6 nejčastějších mýtů o šedinách

Osnova:
Co šediny opravdu způsobuje?
1. Šediny jsou známkou stáří
2. Místo jednoho vytrženého šedivého vlasu vyrostou dva nové
3. Barvením vlasů vznikají šediny
4. Šedivé vlasy se nedají upravovat
5. Zešedivět ze stresu
6. Šedivé vlasy mají větší sklon k vypadávání
Závěr

Vypustíte občas z pusy větu „Já z toho snad zešedivím?“. A skutečně si myslíte, že existuje spojitost mezi barvou vlasů a psychickým rozpoložením?

Možná už jste také slyšeli varování před vytrháváním šedivých vlasů. „Za každý vytržený šedivý vlas vyrostou dva nové!“.

Některé povídačky jsou opravdu přitažené za vlasy. Ale také platí přísloví, že na každém šprochu je pravdy trochu. Pojďme zjistit, jak to s šedinami a nejčastějšími mýty o nich skutečně je.

Co šediny opravdu způsobuje?

Ještě, než si představíme ty nejčastější mýty, ujasněme si, jak je to s šedivěním vlasů a vousů doopravdy.

Šedivění vlasů a vousů patří mezi přirozené projevy stárnutí. Způsobují ho pigmentové buňky zvané melanocyty, které produkují barvící pigment. Časem začnou pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví.

Stále častěji tak začnou vyrůstat světlé vlasy bez pigmentu. Šediny přicházejí postupně a vyměňují plnohodnotně pigmentované vlasy.

To, že začínáte šedivět a nejde o náhodný bílý vlas, poznáte podle toho, na kterých místech se takové vlasy vyskytují. Šedivění vlasů začíná na skráních a pokračuje přes zátylek až na celou hlavu.

1. Šediny jsou známkou stáří

Je pravdou, že se šediny objevují spolu s věkem a jsou tak nejviditelnější a také nejčastější známkou stárnutí. Prim tady ale hrají geny! Někdo šediví už ve třiceti, jiný má ještě v šedesáti většinu vlasů barevných.

Geny mohou hlavně za předčasné šedivění, ke kterému dochází už kolem třicátého roku života. Jestli takto brzy šedivěl jeden z rodičů, je pravděpodobné, že stejný osud potká také jeho potomky.

Ale pozor, pár šedivých vlasů ještě neznamená, že opravdu šedivíme. Může jít o náhodnou ztrátu pigmentu a zbylé vlasy si svou barvu mohou zachovat ještě opravdu dlouho. Někteří si dokonce první šedé vlasy najdou už v pubertě.

2. Místo jednoho vytrženého šedivého vlasu vyrostou dva nové

Jde o mýtus, ale je dobré zmínit, že vytrhávání vlasů, ať už barevných, nebo šedivých, není dobrý nápad!

Pokud jste teprve na začátku šedivění, může se sice stát, že místo vytrženého šedého vlasu vyroste z folikuly nový barevný vlas. Častým trháním ale může dojít k poškození vlasové folikuly tak, že už nový vlas vůbec nevyroste.

Rozhodně ale není pravda, že trháním šedých vlasů zvýšíte jejich počet.

3. Barvením vlasů vznikají šediny

Barvení vlasů může ovlivnit celkovou kvalitu a zdraví vlasů, na jejich šedivění ale nemá žádný vliv.

I tak ale nezapomínejte na správnou péči a výživu. Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku a vlasy příliš často nefénujte nebo nežehlete při vysoké teplotě.

4. Šedivé vlasy se nedají upravovat

Je pravdou, že šedé vlasy mají jinou strukturu. Lidé mají pocit, že jsou šedivé vlasy hrubé a díky tomu také hůře upravitelné. Není to tak úplně pravda. Na vině jsou dva faktory.

Jako první začínají na hlavě šedivět hrubší vlasy. První šediny neuniknou naší pozornosti, a tak získáváme pocit, že jsou šedé vlasy hrubší.

Druhým důvodem jsou hormonální změny způsobující snížení produkce kožního tuku, díky čemuž jsou vlasy sušší a drsnější. K těmto změnám obvykle dochází ve stejné době jako k šedivění vlasů.

Šedivým vlasům je potřeba věnovat tu správnou péči a půjdou upravovat tak, jako když byly barevné. Vsaďte na šampony a kondicionéry, které jsou určeny pro hydrataci, a gely a lepkavé spreje vyměňte za vlasové oleje.

5. Zešedivět ze stresu

Už jste určitě někdy slyšeli povídačky o tom, jak někdo zešedivěl doslova přes noc. Stres sice působí i na barvu vlasů, zešedivět ze dne na den ale není možné. Jestli se ale často stresujete, jdete šedinám naproti.

Výživa melanocytů, které jsou za barvu vlasů zodpovědné, se spolu s věkem zhoršuje a stres může celý proces urychlit. Navíc přemíra stresu nesvědčí našemu zdraví obecně, a tak je nejlepší naučit se s ním účinně bojovat.

Pojmu „zešedivět přes noc“ je asi nejblíže proces vědecky nazvaný Canities subita. Jde o autoimunitní reakci, která v důsledku šoku doslova vypne melaninové buňky. Vlasy, které tak nově vyrostou na hlavě, už nejsou obarvené původním pigmentem. Vlasy ale nezbělají naráz, ke ztrátě pigmentu dochází pouze u nově rostoucích vlasů.

6. Šedivé vlasy mají větší sklon k vypadávání

Mezi šedinami a vypadáváním vlasů není žádná spojitost. Je ale pravda, že hlavní příčinou šedivění vlasů je věk, a ten sebou přináší také zvýšené vypadávání vlasů. Jedná se tak o dva jevy, které spolu nesouvisí, často k nim však dochází ve stejné době.

Závěr

Šediny jsou dnes v módě a spoustě chlapů zkrátka sluší. Každý ale není George Clooney, který by právě na šediny mohl z fleku dělat reklamu. Je proto dobré šedivění vlasů předcházet!

Vlasy vám mohou začít šedivět mnohem dříve díky nezdravému životnímu stylu. A co jejich příchod urychluje? Tak například kouření, ale i nedostatek důležitých vitamínů v těle, jako jsou béčka, kyselina listová, biotin, vitamín D3, vápník či železo. Takže vyvážená strava a zdravý životní styl je klíč k udržení krásné barevné hřívy co nejdéle.

objednat

  • Balení na měsíc (2 lahvičky)
  • Doprava zdarma
  • Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Jednorázový nákup

KRALUX®

na zkoušku doručení zdarma po celé ČR
649 Kč za celé balení

- ks +

Výhodné měsíční předplatné

KRALUX®
Každý
měsíc ušetříte

80

přímo do schránky kdykoliv zrušíte
569 Kč za celé balení

Určitě máte otázky

Opravdu to funguje?

Ano. KRALUX® obsahuje patentované aktivní látky, které jsou klinicky testovány pro jejich účinky. Ze studií je patrné, že výsledky a účinky mohou být individuální a nejsou stejné pro všechny. Nicméně úspěšnost viditelných výsledků se pohybuje často nad 60-70% při pravidelném užívání alespoň po dobu 3 měsíců. Detailní výsledky studií si můžete pročíst zde.

Kdy uvidím první výsledky?

Sérum KRALUX® opravdu není přípravek, kdy po první aplikaci ihned vidíte výsledek – zázraky na počkání bohužel neumíme, ale umíme jim jít pěkně naproti. Při pravidelném užívání séra 1x/den se dostaví první výsledky po cca 3 měsících užívání, kdy je podpořen růst nových vlasů a zde je již možné zaznamenat účinky produktu.

Jak sérum KRALUX® funguje?

Sérum obsahuje řadu patentovaných aktivních látek, které působí na buňky ve vlasových kořínkách (melanocyty) a ovlivňuji kvalitu, hustotu a také barvu vlasů, či vousů.

KRALUX® obsahuje například patentovanou látku Capixyl™, která svými účinky posiluje vlasovou strukturu, zabraňuje vypadávání vlasů a obnovuje jejich přirozený růstový proces.

Dále obsahuje například patentovanou látku Greyverse™, která svými účinky přímo působí na buňky(melanocyty) ve vlasových koříkách, kde ovlivňuje produkci melaninu a zároveň redukuje oxidativní stres, čímž dokáže nejen zastavit šedivění, ale také postupně navrátit přirozenou barvu vašich vlasů a vousů.

Mezi další zajímavé látky patří Redensyl® pro obnovu hustoty vlasů a podporu růstu nových. Omezuje vypadávání vlasů a zrychluje jejich růst.Až 28 000 nových vlasů během 3 měsíců užívání.

Jak KRALUX® používat?

Sérum KRALUX® se používá 1x denně ideálně večer po sprše, kdy může po celou noc působit. Malé množství séra naneste konečky prstů do vlasů nebo vousů, vmasírujte až na pokožku. Alespoň 1 hodinu od aplikace nesmývejte a nechejte KRALUX® působit. Nejlépe nechejte působit přes celou noc.

Jak dlouho vydrží balení séra KRALUX®?

Balení séra KRALUX® obsahuje 2 lahvičky po 15 ml. Výdrž je velmi individuální. Máme odzkoušeno, že jedno balení při aplikaci 1x denně na kratší vousy a vlasy současně vydrží přibližně na 20 až 30 dní. Výdrž se dále liší v závislosti na délce vlasů, vousů a množství použitého séra na jednu aplikaci.

Jak dlouho vydrží 1 ks balení séra KRALUX®?

Sérum KRALUX® obsahuje 2 lahvičky po 15 ml. Výdrž je velmi individuální. Máme odzkoušeno, že jedno balení při aplikaci 1x denně na krátké vousy a vlasy současně vydrží přibližně na 20 až 30 dní. Výdrž se dále liší v závislosti na délce vlasů, vousů a množství použitého séra na jednu aplikaci.

Jaké látky přesně sérum KRALUX® obsahuje?

Zde naleznete kompletní sekci INGREDIENTS:

AQUA, MENTHA PIPERITA LEAF WATER, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, BUTYLENE GLYCOL, LECITHIN, PULLULAN, SCLEROTIUM GUM, XANTHAN GUM, PHENOXYETHANOL, POLYSORBATE 20, ACETYL TYROSINE, EPILOBIUM ANGUSTIFOLIUM FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT, TOCOPHEROL, CITRIC ACID, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CITRUS LIMON PEEL OIL, SODIUM BENZOATE, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA OIL, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, SODIUM PHYTATE, GLYCINE, LARIX EUROPAEA WOOD EXTRACT, POTASSIUM SORBATE, SODIUM METABISULFITE, LACTIC ACID, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-20 AMIDE, DEXTRAN, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, ZINC CHLORIDE, ACETYL TETRAPEPTIDE-3, TRIFOLIUM PRATENSE EXTRACT, ALCOHOL, D-limonene, Citral, Coumarin, Linalool

Mohlo by vás
zajímat