Nacházíte se zde: Úvod Blog Péče o vlasy 11 tipů, jak na šedivé vlasy
11 tipů, jak na šedivé vlasy
Osnova:
1. Dodávejte suchým vlasům přírodní oleje
2. Vraťte šedinám lesk i hebkost
3. Nenechte vlasy žloutnout
4. Vraťte vlasům jejich sílu
5. Dejte šedým vlasům potřebnou péči
6. Chraňte vlasy před sluncem
7. Používejte kartáče s přírodními štětinami
8. Dopřejte vlasům hloubkové čištění
9. Nezapomínejte na prevenci
10. Když barvit, tak u odborníka
11. Pravidelně vlasy zastřihávejte
Závěr
Šedivění vlasů je přirozený proces, kterého se není třeba obávat. Někomu šediny dokonce sluší, musíte je ale umět nosit a také se o ně starat.
Šedivé vlasy mají jinou strukturu, než vlasy s pigmentem. Bílý vlas má na povrchu mnoho pórů a na dotek má pevnější strukturu, než vlas s pigmentem.
Struktura vlasu ale tolik nesouvisí s barvou, jako s věkem. S přibývajícími léty se vlas ztenčuje a zpomaluje se proces dělení buněk. Oslabuje se totiž hlavní složka vlasu keratin, a to vede ke ztenčení vlasu, jeho vysušování a větší citlivosti.
I přesto, že šedivé vlasy působí pevně a lépe drží požadovaný tvar, jsou mnohem více náchylné k mechanickému poškození.
Přidejme k tomu nepravidelný růst vlasů, ke kterému se stárnutím také dochází a výsledkem jsou nezdravé vlasy bez života a lesku. O šedivé vlasy je proto potřeba o to více pečovat, poradíme vám, jak na to.
1. Dodávejte suchým vlasům přírodní oleje
Šedé vlasy bývají sušší, protože se olejové žlázy pod vlasy s věkem postupně vysušují, a tak produkují stále menší množství oleje. Řešením je pomoci vlasům přírodními oleji, které do nich i do pokožky hlavy vmasírujte několik hodin před mytím. Pro šedé vlasy se nejvíce hodí olej kokosový, jojobový, avokádový nebo mandlový.
Jestli vám není mazání hlavy oleji sympatické, česejte si vlasy dřevěným kartáčem s širokými zuby. Stimulujete tak pokožku hlavy k tomu, aby vylučovala více oleje.
2. Vraťte šedinám lesk i hebkost
Nižší produkce olejových žláz může také za to, že vlasy nejsou tak lesklé, jako dřív. Suché vlasy totiž nedokážou odrážet světlo. A stejný vliv mají i na hebkost vlasů.
Používejte zmíněné oleje, nebo masky na vlasy. Ideální je maska z kokosového mléka, která vlasy hydratuje nebo avokádová maska, bohatá na mastné kyseliny, díky kterým jsou vlasy jemné a lesklé. Vyzkoušet můžete i masky domácí výroby, třeba z vajec a medu.
3. Nenechte vlasy žloutnout
Šedé vlasy jsou náchylné ke změně barvy a může se stát, že chytí zlatavý nádech. Zřejmé je to většinou až tehdy, když zmizí většina pigmentu a vlas úplně zbělá.
Vlasy mohou žloutnout kvůli tvrdé vodě, silnému slunečnímu záření, chlóru v bazénech, nikotinu ale také třeba v důsledku používání kosmetických produktů, ve kterých je obsažen výtažek z heřmánku.
Pokud máte doma tvrdou vodu, pomoci může sprchový filtr k blokování těžkých minerálů. K dostání jsou ale také speciální spreje, „fialové“ kondicionéry a šampony na šedivé vlasy, které žluté odstíny neutralizují. Účinný je také jablečný ocet smíchaný s vodou, kterou si myjete vlasy.
4. Vraťte vlasům jejich sílu
Vlasové folikuly se časem zužují a vlasy se tak zjemňují. Vrátit jim objem pomohou proteinové masky. Za ty domácí rozhodně nedáte majlant, zkuste třeba masku z jogurtu nebo vajec. Jejich kouzlo tkví v přírodních bílkovinách. Další možností jak posílit vlasy je kokosový olej.
5. Dejte šedým vlasům potřebnou péči
Nic se nemá přehánět, a to ani péče o (šedivé) vlasy. Nezáleží tolik na barvě, jako na stavu. Starší vlasy jsou citlivější, a tak používejte kosmetiku pro poškozené vlasy.
6. Chraňte vlasy před sluncem
Melanin, který bílým vlasům chybí, chrání před škodlivými účinky slunečního UV záření. Je proto dobré používat kosmetiku s UV filtrem.
Slunce šedé vlasy nezesvětlá, ale může je poškodit. Oproti tomu je možné, že vlasy s pigmentem na slunci vyblednou a celkově pak mohou působit dojmem, že zesvětlaly.
7. Používejte kartáče s přírodními štětinami
Kartáče s přírodními štětinami jsou šetrné, vlasy rozčešou i vyhladí a dodají jim lesk. Výsledek bohužel nejde vidět hned, ale až po několika týdnech pravidelného kartáčování.
8. Dopřejte vlasům hloubkové čištění
Kvůli pórovité struktuře šedých vlasů do nich snadno pronikají různé nečistoty, kouř i chemické látky. Proto je dobré jim jednou týdně dopřát hloubkové čištění.
Není to žádná věda, buď použijete hloubkově čistící šampon, nebo vlasy opláchnete jablečným octem rozmíchaným s trochou vody.
9. Nezapomínejte na prevenci
Zdravý životní styl, vhodná strava, žádné kouření, minimum stresu. To jsou základní preventivní pravidla, díky kterým šedivění vlasů co nejvíce oddálíte. Pokud chcete na své hlavě udržet vlasy s pigmentem co nejdéle, držte se jich!
Vlasy tvoří hlavně bílkoviny, proto na ně v jídelníčku nezapomínejte. Jezte dostatek vajec, ryb i ořechů.
10. Když barvit, tak u odborníka
Nejen dámy, ale i mnozí pánové sahají při objevení prvních šedin po barvě na vlasy. Šedé a bílé vlasy ale reagují na pigmenty jinak, a tak výsledek často není úplně podle představ. Pokud jste se rozhodli vlasy barvit, svěřte se raději odborníkovi, který má s barvením šedin zkušenosti.
11. Pravidelně vlasy zastřihávejte
Ať už chcete své šediny skrývat, nebo hrdě nosit, nezapomínejte vlasy pravidelně stříhat. I když nenosíte krátký účes, je potřeba vlasy každých 6 až 8 týdnů pravidelně zastřihávat. Dodáte jim tak nejen tvar, ale také je oživíte.
Závěr
I když jsou vlasy protkány šedivými nitkami nebo třeba úplně bílé, mohou pořád vypadat zdravě a plné života. Důležité je s prvními šedinami nerezignovat na jejich péči, i když je trochu složitější.
I šedé vlasy mohou vypadat dobře, teď už víte, jak na to.
Mohlo by vás zajímat
Objednat
Jednorázový nákup
649 Kč za celé balení
Pravidelný měsíční odběr
Určitě máte otázky
O nás
Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.