Nacházíte se zde: Úvod Blog Péče o vlasy Proč vlasy šediví?
Proč vlasy šediví?
Osnova:
Trocha statistiky
Jak šel čas s barvou vlasů
Šedivění jako přirozený proces
Příčin toho, že vlasy a vousy šedivějí, je více. Pojďme se na ně podívat blíže.
1. Genetika
2. Nedostatek vitamínů
3. Oxidační stres
4. Kouření
5. Stres
6. Časté používání barev na vlasy
7. Onemocnění
Závěr:
Sotva vám bylo třicet a sem tam už najdete šedivý vlas? Není to nic výjimečného, určitě nestárnete rychleji, než je běžné. Na druhou stranu to ale není ani nic příjemného.
Ženy si barví vlasy běžně, u chlapů je to v naší společnosti trochu tabu. Když barvit, tak nenápadně, aby to nikdo nepoznal. Což se vždy nepovede…
Trocha statistiky
Ve větší míře se šediny u většiny lidí začínají vyskytovat kolem čtyřicátého roku života, u mužů dokonce o pár let dříve. Spíše ojedinělé šediny se ale mohou objevit klidně i ve dvaceti.
Kolem padesátky už má většina lidí šedivou polovinu vlasů. Původní barva vlasů a vousů se po celý život zachová jen ve velmi výjimečných případech.
Jak šel čas s barvou vlasů
Bílé vlasy jsme už všichni jednou měli, a to v době našeho vývinu v děloze. Vlasy svou přirozenou barvu začnou získávat až poté, co se začnou tvořit melanocyty. Melanocyty jsou buňky ve vlasových koříncích, které produkují barvící pigment.
To, jakou barvu vlasů budeme mít, nerozhodují jen genetické dispozice, ale i distribuce, typ a množství melaninu. S přibývajícím věkem se činnost melanocytů začne snižovat a zpomalí se produkce melaninu, což vede k tomu, že vlasy ztrácejí svou původní barvu a blednou.
Šedivění jako přirozený proces
Šedivění vlasů a vousů patří mezi přirozené projevy stárnutí. Způsobují ho zmíněné melanocyty, které produkují barvící pigment. Časem začnou pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví. Svou roli tady hraje i poškození působením ultrafialového záření a zvýšený oxidativní stres v koříncích vlasů.
Začnou se tak stále častěji objevovat světlé vlasy bez pigmentu. To, že začínáte šedivět a nejde o náhodný bílý vlas, poznáte podle toho, na kterých místech se takové vlasy vyskytují. Šedivění vlasů začíná na skráních a pokračuje přes zátylek až na celou hlavu.
Příčin toho, že vlasy a vousy šedivějí, je více. Pojďme se na ně podívat blíže.
1. Genetika
Vědecky prokázaná a nejznámější příčina šedivění vlasů je genetika! Genetické predispozice jsou zásadní hlavně u předčasně šedivějících lidí. Pokud šedivíte dříve, než vaši vrstevníci, jeden z vašich rodičů to tak měl pravděpodobně také.
2. Nedostatek vitamínů
To, jak žijeme a jak se stravujeme, ovlivňuje i zdánlivě nesouvisející věci, jako je barva vlasů. Zejména nedostatek vitamínu B6, B12, D a E přispívají k tomu, že lidé začínají šedivět dříve. Ovlivňují totiž pigmentaci.
Dobrou zprávou je, že při jejich doplnění může dojít k obnovení původní barvy vlasů. Takže nezapomínejte na ryby, drůbež, vejce, mléko, zeleninu, celozrnné pečivo, oříšky, zdravé oleje a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a slunci!
3. Oxidační stres
Oxidační stres způsobuje nerovnováhu, antioxidanty nejsou dostačující k potlačení účinků volných radikálů. A při nadměrném působení volných radikálů dochází k úbytku pigmentu. Není pak překvapením, že důsledkem může být ztráta barvy vlasů.
4. Kouření
Tvrzení, že kouření způsobuje šedivění vlasů, bylo považováno za mýtus. Výzkumy ale prokázaly, že kuřáci mají 2,5 krát vyšší tendenci šedivět dříve než nekuřáci.
Toxiny v cigaretách mohou poškodit vlasové folikuly. Navíc je prokázáno, že se kouření podílí na plešatění. Stahuje totiž cévy, což snižuje průtok krve do vlasových folikulů. To může být příčinou toho, že kuřákům vlasy vypadávají více než nekuřákům.
5. Stres
Už jste určitě slyšeli historku o tom, jak někomu ze stresu zbělaly vlasy doslova přes noc. Zešedivět ze stresu možné opravdu je, ale za dne na den se to nestane.
Stres má dopad na celkové zdraví vlasů a urychluje proces jejich šedivění, hlavně u jedinců, kteří jsou k dřívější ztrátě pigmentu geneticky náchylní.
6. Časté používání barev na vlasy
Šediny sice zakryjí, ale na druhou stranu přispívají k předčasnému šedivění. Řeč je o chemických barvách, jejichž složky snižují tvorbu melaninu.
7. Onemocnění
K dřívějšímu šedivění může docházet v důsledku autoimunitního onemocnění či hormonální poruchy.
K brzkému a rychlému šedivění přispívají autoimunitní onemocnění spojené se sníženou či zvýšenou funkcí štítné žlázy (Hashimotova choroba, Gravesova-Basedowova choroba), snížení funkce adrenálních žláz, perniciózní anémie (chudokrevnost z nedostatku vitamínu B12) a celiakie.
Závěr:
Předčasné šedivění trápí stále více lidí. Naštěstí dnešní doba přináší nové možnosti a barvy na vlasy už nejsou jediným východiskem, jak získat zpět svou původní barvu vlasů.
Vyberte si opravdu kvalitní kosmetický produkt, který aktivně bojuje proti šedinám a zároveň podporuje růst vlasů i vousů. Chce to trochu času, ale trpělivost (a kvalita!) růže přináší.
Mohlo by vás zajímat
Objednat
Jednorázový nákup
649 Kč za celé balení
Pravidelný měsíční odběr
Určitě máte otázky
O nás
Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.