Jak pečovat o vousy

Osnova:
Čistota je půl zdraví!
Vydržte počáteční nesnáze
Vyzkoušejte speciální přípravky na vousy
Olej na vousy
Balzám na vousy
Kondicionér na vousy
Vosk na vousy
Nebojte se zkracovat
Delší vousy česejte nebo kartáčujte
Chcete mít krásné vousy? Žijte zdravě
Závěr

Ať už nosíte strniště, bradku, knír, jste hrdým majitelem plnovousu nebo si s myšlenkou na delší vousy teprve pohráváte, měli byste znát základní pravidla péče o vousy.

Samozřejmě je můžete nechat růst jen tak, s největší pravděpodobností se tak ale nevyhnete svědění, lupům či nerovnoměrnému růstu. K tomu, aby vousy nevypadaly jako chaotická změť chlupů, není třeba mnoho času ani peněz. Stačí jen dodržovat pár základních pravidel.

Čistota je půl zdraví!

Vousy jsou doslova magnet na nečistoty. Ulpívá v nich prach, odumřelá kůže, zbytky jídla i pití a navíc zachycují pachy. Proto je dobré je alespoň 1x až 2x týdně pořádně umýt a všemožné nečistoty a používanou kosmetiku z nich smýt.

Použít šampon na vlasy ale není dobrou volbou. Neprospívá totiž pokožce pod vousy, ani vousům samotným. Vlasy se oproti vousům mastí rychleji, a tak by běžný šampon mohl pokožku zbytečně vysušovat a dráždit koutky úst.

Volte proto vždy šampon či mýdlo určené přímo pro vousy. Obsahují totiž přísady, které jsou šetrné pro kůži a zároveň zvládnou odstranit všechnu špínu, která se v nich drží.

Vydržte počáteční nesnáze

Chcete si nechat narůst delší vousy a už se vidíte s pěkně učesaným vousem, jaký se teď nosí? Připravte se na to, že cesta od holobrádka k sexy vousáči může být spletitá! Nemine vás totiž svědění, nerovnoměrný růst a chvíli budete vypadat jako vypelichané kuře.

Kdo ale tohle všechno vydrží, do osmi týdnů se bude moct svými vousy začít chlubit. Kdo tyto kritické fáze růstu vousu nepřekoná, může nosit alespoň delší strniště. Pozitivní je, že podle průzkumů jsou pro ženy nejvíce sexy právě muži se strništěm.

Vyzkoušejte speciální přípravky na vousy

Nosit delší a hlavně upravené vousy je dnes v módě, a tak se není čemu divit, že je nabídka produktů určených speciálně pro vousy opravdu pestrá. Zorientovat se v ní je ale pěkný oříšek.

Při výběru pamatujte na to, že základem zdravých vousů je výživa a hydratace. A k tomuto účelu výborně poslouží tři přípravky určené speciálně pro vousy – ojel, balzám a kondicionér.

Olej na vousy

Olej vousy krásně změkčí, bude se pak s nimi lépe pracovat a upravovat je. Ty kvalitní neobsahují chemikálie a jsou směsí přírodních olejů, jako třeba jojobový, z dýňových semínek, z černého kmínu, araganový nebo ricinový.

Vousy jsou pak příjemnější na dotek a mírně lesklé. Olej vousy vyživuje a zabraňuje jejich třepení a lámání. Většina olejů vousy také mírně navoní. Lehce se vstřebávají a nejsou nepříjemně mastné.

Klasický olej na vousy můžete použít kdykoliv během dne. Jde do vousů jednoduše vetřít, příjemné je také namasírovat s nimi pokožku. Pro ten nejlepší efekt používejte olej alespoň třikrát týdně.

Olej má univerzální použití, hodí se na delší strniště i delší vousy.

Balzám na vousy

Balzám se hodí pro vousy, které jdou špatně upravit a trčí do stran. Stejně jako olej na vousy obsahují i balzámy směs přírodních olejů a navíc kakaové nebo bambucké máslo a včelí vosk. Skrývají v sobě také vitamíny a podporují správný růst vousů.

Balzám stačí jen vetřít do vousů a vmasírovat do pokožky.

Kondicionér na vousy

Komu nevyhovuje trochu těžší složení olejů nebo balzámů, tomu sedne kondicionér na vousy. K dostání je ve formě mléka, vody nebo pěny. Nemusí se vmasírovat a rychle se vsakuje.

Vousy vyživuje a regeneruje. Většinou obsahuje základní složku vlasů a vousů, keratin. Kondicionér navíc vousy chrání před mrazem nebo větrem.

Vosk na vousy

Vosk je především stylingový přípravek, který slouží k tvarování. Hodit se bude těm, kterým ani kondicionér nestačí a chlapům, kteří nosí knír.

Nabídka nejrůznější vosků je dnes docela široká, vybrat si můžete z různých stupňů tužení. Použití je snadné, stačí vmasírovat a vytvarovat podle svých představ.

Nebojte se zkracovat

Každé vousy je třeba občas zkrátit. K tomu poslouží klasické nůžky nebo zastřihovač vousů.

Vousy nerostou pravidelně, některým mužům dokonce třeba roste rychleji knír, jiným naopak vousy na tvářích. Proto je dobré určité partie pravidelně zkracovat.

Ovšem pozor, příliš časté tvarování a zastřihávání vousů je nejčastější nováčkovskou chybou. Vousy potřebují chvíli růst, až budete mít vousů alespoň na palec, můžete začít tvarovat.

Na úpravu linie vousů a holení krku je nejlepší kvalitní shavetta. Je to holicí strojek, který vypadá trochu jako břitva, ale je na klasické čepelky. Práce s ní chce trochu cviku, ale na holení kontur je nejlepší.

Delší vousy česejte nebo kartáčujte

Delší vousy je třeba kartáčovat, ty opravdu dlouhé dokonce česat. Kartáč a hřeben, jak jinak než speciálně určený na vousy, jsou nezbytnou součástí výbavy každého vousáče.

Oproti klasickému hřebenu má ten na vousy menší a užší hřebínky, díky tomu lépe rozčesává a vousy pěkně načeše.

Kartáč navíc umí vousy narovnat, zbavit je nečistot a namasírovat pokožku. Obvykle bývají vyrobeny z kančích štětin, nebo ze syntetických materiálů. Ty z kančích štětin jsou docela drsné a příjemně tak masírují pokožku.

Kartáč i hřeben navíc pomohou rozetřít stylingové přípravky do každého vousu a maximalizují tak jejich účinek.

Chcete mít krásné vousy? Žijte zdravě

Jak žijeme, co jíme a dokonce i to, jak dlouho a kvalitně spíme, se odráží i v kvalitě vousů. Podle jedné studie totiž nedostatek spánku zpomaluje jejich růst. Vousům svědčí vitamíny A, E, B3 a B7, které obsahuje listová zelenina, libové maso, ořechy nebo třeba avokádo.

Závěr

Dříve platilo, že vousy nosí chlapi, kteří o sebe příliš nedbají. Dneska je to přesně naopak. Kdo má hezké vousy, dává najevo, že o sebe pečuje.

Zpět na BLOG