Péče o pánské vlasy není žádná věda

Osnova:
1. Základem je čistá pokožka hlavy
2. Vybírejte správné produkty
3. Sušte své vlasy správně
4. Uberte teplotu
5. Dopřejte vlasům svobodu
6. Se stylingovými produkty spíše šetřete
7. Vlasy si myjte jen jednou
8. Pečujte o vlasy podle jejich typu
Závěr

Vlasy mužů a žen se v ničem neliší. Ale i přesto se může většina žen pyšnit zdravějšími a lépe vypadajícími vlasy, než muži ve stejné věkové kategorii.

Rozdíl je totiž v péči, kterou své kštici věnujeme. Zatímco u žen je používání nejrůznějších kosmetických a stylingových přípravků standard, o pravidelné návštěvě kadeřníka nemluvě, muži si často vystačí s laciným šampónem a strojkem vlasy.

Chlapů, kteří o své vlasy pečují, je čím dál víc. Někdy je ale těžké vyznat se v záplavě nejrůznějších produktů a nenapáchat více škody, než užitku. Neexistuje univerzální přípravek, který by vyhovoval všem typům vlasů. Je třeba poznat potřeby svých vlasů a podle toho také vybírat vlasovou kosmetiku.

Péče o vlasy není žádná věda, nestojí majlant a zabere jen pár minut. Pojďme si společně představit základy, které by měl znát každý chlap.

1. Základem je čistá pokožka hlavy

Čistá pokožka hlavy je zdravá pokožka hlavy. Pokud si hlavu pravidelně nemyjete, může docházet k narušení mikrobiomu. Mikrobiom je neviditelný ekosystém mikroorganismů, jež jsou nedílnou součástí povrchu pokožky hlavy, tvoří ho miliony mikroorganismů, které žijí s vlasovou pokožkou v rovnováze.

Narušení mikrobiomu způsobuje zvýšení populace bakterií a vede k zánětu, což negativně ovlivňuje vlasové folikuly.

Ovšem pozor, ať to s hygienou nepřeháníte. Nadměrné umývání totiž odstraňuje z vlasů nezbytné ochranné oleje.

2. Vybírejte správné produkty

Vybrat si z nepřeberné nabídky vlasových produktů může být oříšek i pro chlapy, kteří si na upravené vlasy opravdu potrpí.

Hlavním vodítkem při výběru by měl být typ vlasů. Ať už jsou rovné, kudrnaté, vlnité, šedivé, barvené, suché nebo mají sklony k maštění, vždy je třeba vybírat produkt pro daný typ vlasů. A to platí pro šampony stejně jako jiné kosmetické či stylingové produkty.

3. Sušte své vlasy správně

Vystoupíte ze sprchy a vlasy si třete ručníkem, který vám pomůže je usušit? Takový postup má většina chlapů, není ale vůči vlasům vůbec šetrný.

Mokré vlasy jsou náchylné k poškození a tření ručníkem narušuje jejich vnější vrstvy a podporuje třepení konečků. Vlasy raději jen poplácejte.

Jestli používáte fén, určitě uberte na teplotě. Nejšetrnějším způsobem sušení vlasů je nechat je uschnout.

4. Uberte teplotu

A to nejen na fénu, ale také na vodovodním kohoutku. Horká voda odstraňuje z vlasů i pokožky hlavy velké množství esenciálních olejů, což vede k vysušování a lámavosti vlasů.

5. Dopřejte vlasům svobodu

V zimě čepice, v létě kšiltovka. Pokrývka hlavy možná patří k vašemu stylu, pokud ji ale téměř nesundáváte z hlavy a navíc je docela těsná, může způsobovat poškození i zbytečné vypadávání vlasů.

Jako maskování počínajícího plešatění tak může ještě více uškodit.

6. Se stylingovými produkty spíše šetřete

Na používání gelů, vosků, past nebo třeba laků na vlasy není vůbec nic špatného! Když si ale na hlavu naplácáte příliš mnoho jakéhokoli vlasového přípravku, budou vaše vlasy vypadat nepřirozeně a těžce. A navíc je tak také zbytečně zatěžujete.

Používání přiměřeného množství šetří nejen peněženku, ale i zdraví vlasů.

7. Vlasy si myjte jen jednou

Nanést šampón, opláchnout a ještě jednou celý proces zopakovat. To je jeden z nejčastějších mýtů v péči o vlasy. Nejen, že je dvojí mytí zbytečné, ale vlasy zbavuje potřebného mazu a olejů, což je vysušuje.

8. Pečujte o vlasy podle jejich typu

Každý typ vlasů potřebuje specifickou péči. Mohou být nepoddajné, slabé, kudrnaté nebo se třeba nadměrně mastit. Zamyslete se nad tím, jaké vaše vlasy jsou, a podle toho o ně pečujte.

Normální vlasy – Normální vlasy se nadměrně nemastí, moc nepadají, nejsou příliš jemné a naopak ani hrubé a nepoddajné. Jsou prostě ideálním typem vlasů, který nevyžaduje žádnou speciální kosmetiku. Jejich šťastní majitele si vystačí s kvalitním šamponem a případně kondicionérem.

Mastné vlasy – Většina mužů se potýká právě s mastnými vlasy. Tento typ vlasů je důležité pravidelně a správně mýt a také používat tu správnou kosmetiku určenou právě pro mastné vlasy. Základem je šampon pro mastné vlasy, který po mytí z vlasů opláchněte vlažnou vodou. Teplá voda totiž zvyšuje produkci kožního mazu.

Jemné vlasy – Jestli jsou vlasy jemné, slabé a bez lesku, potřebují hydrataci. Vybírejte proto hydratační kosmetiku, která oslabené vlasy posiluje a hloubkově je hydratuje.

Nepoddajné vlasy – Husté a rovné vlasy přímo vybízejí ke slušivému krátkému sestřihu, který navíc nevyžaduje moc péče. Jestli ale takové vlasy máte a chcete je mít dlouhé, střih svěřte kadeřníkovi, který je správně prostříhá. Po mytí je nechávejte přirozeně uschnout a obloukem se vyhněte produktům na zvyšování objemu.

Vlnité vlasy – Poměrně snadno se upravují a se správným střihem vypadají skvěle. Pro úpravu je ideální tužidlo, které se vtírá do ještě vlhkých vlasů. Jestli jsou vaše vlasy vlnité, ale suché, vyzkoušejte sprej s mořskou solí, který zvýrazní a podpoří jednotlivé vlny.

Kudrnaté vlasy – Kudrnaté vlasy vyžadují více péče i správně vrstvený střih. Potřebují především hydrataci, proto se pro ně hodí hydratační šampon, kondicionér a klidně i vlasový olej, který zabraňuje krepatění.

Závěr

K tomu, aby vlasy vypadaly dobře a byly zdravé, stačí kvalitní přípravky a pár minut péče denně. Styling není jen gel nebo tužidlo, vyzkoušejte pastu, jíl, pomádu nebo třeba vosk.

Zpět na BLOG