Příčiny vypadávání vlasů u mužů

Osnova:
1. Androgenetická alopecie
2. Alopecia areata
3. Stres
4. Strava s nedostatkem vitaminů
5. Nedostatek železa
6. Diety
7. Špatná nebo nedostatečná péče
8. Onemocnění
9. Léky
10. Normální proces stárnutí
Závěr

Vypadávání vlasů je přirozený proces, který se ve větší či menší míře týká každého z nás. Normální je, když denně vypadne až 100 vlasů, i když se to může zdát docela dost, ani si toho nevšimneme. Zároveň totiž dorůstají vlasy nové.

Problém nastává, když vlasů začne vypadávat více, padají ve shlucích, tvoří se kouty nebo pleš. Možná si říkáte, že chlapi prostě plešatí, vždycky to tak bylo a bude. Je to sice pravda, v dnešní době už se ale s nadměrným vypadáváním vlasů nemusíme smířit.

Je potřeba najít příčinu a podle toho také správné řešení.

Nejčastější příčiny

1. Androgenetická alopecie

Jedná se o citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron. Vyšší hladina testosteronu v krvi ničí vlasové kořínky, důsledkem je vypadávání vlasů. Nejvyšší hladinu testosteronu mají muži mezi 20 a 30 rokem života, a proto se právě v tomto období začínají objevovat první známky plešatění.

Projevuje se klasickou pleší, která začíná už po 20. roce věku prohloubenými kouty na čele a postupně se rozšiřuje po celém temeni, až zbudou vlasy pouze v týle a nad ušima. Existuje i ženský typ androgenetické alopecie, který postihuje až třetinu žen po 50. roce života.

Velikou roli tady hraje dědičnost, pokud měl otec v mladém věku kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že s tímto problémem se bude potýkat i jeho syn. Pokud nechcete nosit účes jako Fantomas, začněte s léčbou co nejdříve. Při včasné léčbě se vypadávání zastaví a po čase začnou vyrůstat nové vlasy. Ve chvíli, kdy dojde ke zničení vlasových kořínků, už je bohužel ztráta vlasů nevratná.

2. Alopecia areata

Jedná se o ložiskové vypadávání, v jehož důsledku na hlavě zůstávají místa, kde vlasy úplně chybí. Jde o onemocnění založené na autoimunitním principu – tělo vytváří protilátky, které blokují vlasové folikuly a zánětem brání v jejich růstu. Ložiska mohou postupně splývat, až nakonec dojde k úplnému vypadání nejen vlasů, ale třeba i obočí nebo chlupů na těle.

Příčinou je často jiné autoimunitní onemocnění, například zánět štítné žlázy. Když se najde příčina, je prognóza léčby dobrá a vlasové folikuly se postupně obnovují.

3. Stres

Přemíra stresu může být dalším důvodem nadměrného vypadávání vlasů. Zvyšuje totiž hladinu mužských pohlavních hormonů (které vypadávání ovlivňují), může být viníkem tvorby lupů či nedostatečného prokrvení pokožky, kvůli kterému se do ní nepřenáší dostatek živin.

Stres zkrátka není prospěšný nejen psychicky, ale i fyzicky. Dokáže rozhodit trávicí systém, což se mimo jiné odrazí na pleti i vlasech.

4. Strava s nedostatkem vitaminů

Růst vlasů se odvíjí od kvality naší stravy. Základní vitaminy, které vlasy potřebují, jsou vitamin C, vitaminy skupiny B, zinek, biotin nebo vitamin A. Důležité jsou také některé minerály, hlavně zinek, selen a železo.

Nedostatek vitaminů a minerálů jednoduše vyřeší pestrá zdravá strava s dostatkem zeleniny, ovoce, ale také bílkovin a zdravých tuků. Pomoci si můžete také potravinovými doplňky, třeba rovnou takovými, které zlepšují kvalitu pokožky i růst nehtů a vlasů.

5. Nedostatek železa

Právě železo, resp. jeho nedostatek, má na vypadávání vlasů velký vliv. Tento prvek je totiž nezbytný pro produkci bílkovin vlasových buněk. Nedostatek železa se týká spíše žen než mužů, ale také pravidelných dárců krve nebo vegetariánů a veganů.

6. Diety

Vypadávání vlasů hrozí také lidem, kteří drží dietu. Řeč teď není o těch, kteří drží dietu kvůli nějakému zdravotnímu problému, nebo si prostě jen hlídají, kolik a čeho sní. Vypadávání vlasů hrozí hlavně u drastických diet, které jsou často spojeny s nevyváženou stravou a náhlým úbytkem váhy.

7. Špatná nebo nedostatečná péče

Nejen nedostatečná, ale i špatná či příliš horlivá péče o kadeře může způsobit jejich vypadávání. Jedním z nejčastějších problémů, za které si můžeme sami nesprávnou péčí, bývají lupy a vysušená pokožka.

Pokud se s nimi potýkáte, v prvé řadě si pořiďte šampon proti lupům. Pokožku hlavy udržujte čistou, ale určitě není třeba ji každý den umývat, zbytečně se tak smývají přirozené oleje, které jsou prospěšné. Pokožku prokrvujte masáží a zkuste ji hydratovat třeba vlasovými séry nebo oleji.

8. Onemocnění

Přílišné vypadávání vlasů může být jedním z prvních ukazatelů, že v těle je něco v nepořádku. Může se jednat o nedostatek zmíněných vitaminů a minerálů, ale také třeba o onemocnění štítné žlázy, krevního oběhu a s tím spojeným nedostatečným prokrvením pokožky hlavy či kožní chorobu (lupénka nebo třeba seboroická dermatitida).

9. Léky

Vypadávání vlasů může být vedlejším účinkem některých léků, zejména těch, které se používají při léčbě rakoviny, artritidy, depresí, srdečních problémů, dny a vysokého krevního tlaku.

10. Normální proces stárnutí

Podle americké asociace pro vypadávání vlasů je asi 85 % mužů ve věku 50 let plešatých. Vyvodit z toho lze jediné – věk zkrátka patří mezi hlavní rizikové faktory ztráty vlasů. Rozeznáváme pět příznaků stárnutí vlasů - změna textury, nižší hustota, zvrásněný povrch vlasu, zvýšená suchost a lámavost. Vlasy jsou zkrátka křehčí, snadno se lámou a ztrácejí lesk.

První známky stárnutí se na vlasech začnou projevovat už kolem 30. roku života a zároveň dochází ke ztrátě melaninu, takže se objevují šediny. Pokud chcete tyto příznaky stárnutí zmírnit, je třeba vlasům věnovat speciální pravidelnou péči.

Závěr

Udržujte své vlasy v čistotě, ale s péčí to nepřehánějte a buďte k nim šetrní. Přestaňte kouřit (některé studie totiž ukazují souvislost mezi kouřením a plešatostí u mužů). Pokožku hlavy prokrvujte masážemi. Zbytečně se nestresujte.

Obloukem se vyhněte drastickým dietám a dodržujte zdravý vyvážený jídelníček. Dbejte na dostatek minerálů a vitaminů. Zeptejte se lékaře na léky, které užíváte, zda by mohly mít vliv na vypadávání vlasů. A hlavně – problém s nadměrným vypadáváním řešte včas!

objednat

  • Balení na měsíc (2 lahvičky)
  • Doprava zdarma
  • Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Jednorázový nákup

KRALUX®

na zkoušku doručení zdarma po celé ČR
649 Kč za celé balení

- ks +

Výhodné měsíční předplatné

KRALUX®
Každý
měsíc ušetříte

80

přímo do schránky kdykoliv zrušíte
569 Kč za celé balení

Určitě máte otázky

Opravdu to funguje?

Ano. KRALUX® obsahuje patentované aktivní látky, které jsou klinicky testovány pro jejich účinky. Ze studií je patrné, že výsledky a účinky mohou být individuální a nejsou stejné pro všechny. Nicméně úspěšnost viditelných výsledků se pohybuje často nad 60-70% při pravidelném užívání alespoň po dobu 3 měsíců. Detailní výsledky studií si můžete pročíst zde.

Kdy uvidím první výsledky?

Sérum KRALUX® opravdu není přípravek, kdy po první aplikaci ihned vidíte výsledek – zázraky na počkání bohužel neumíme, ale umíme jim jít pěkně naproti. Při pravidelném užívání séra 1x/den se dostaví první výsledky po cca 3 měsících užívání, kdy je podpořen růst nových vlasů a zde je již možné zaznamenat účinky produktu.

Jak sérum KRALUX® funguje?

Sérum obsahuje řadu patentovaných aktivních látek, které působí na buňky ve vlasových kořínkách (melanocyty) a ovlivňuji kvalitu, hustotu a také barvu vlasů, či vousů.

KRALUX® obsahuje například patentovanou látku Capixyl™, která svými účinky posiluje vlasovou strukturu, zabraňuje vypadávání vlasů a obnovuje jejich přirozený růstový proces.

Dále obsahuje například patentovanou látku Greyverse™, která svými účinky přímo působí na buňky(melanocyty) ve vlasových koříkách, kde ovlivňuje produkci melaninu a zároveň redukuje oxidativní stres, čímž dokáže nejen zastavit šedivění, ale také postupně navrátit přirozenou barvu vašich vlasů a vousů.

Mezi další zajímavé látky patří Redensyl® pro obnovu hustoty vlasů a podporu růstu nových. Omezuje vypadávání vlasů a zrychluje jejich růst.Až 28 000 nových vlasů během 3 měsíců užívání.

Jak KRALUX® používat?

Sérum KRALUX® se používá 1x denně ideálně večer po sprše, kdy může po celou noc působit. Malé množství séra naneste konečky prstů do vlasů nebo vousů, vmasírujte až na pokožku. Alespoň 1 hodinu od aplikace nesmývejte a nechejte KRALUX® působit. Nejlépe nechejte působit přes celou noc.

Jak dlouho vydrží balení séra KRALUX®?

Balení séra KRALUX® obsahuje 2 lahvičky po 15 ml. Výdrž je velmi individuální. Máme odzkoušeno, že jedno balení při aplikaci 1x denně na kratší vousy a vlasy současně vydrží přibližně na 20 až 30 dní. Výdrž se dále liší v závislosti na délce vlasů, vousů a množství použitého séra na jednu aplikaci.

Jak dlouho vydrží 1 ks balení séra KRALUX®?

Sérum KRALUX® obsahuje 2 lahvičky po 15 ml. Výdrž je velmi individuální. Máme odzkoušeno, že jedno balení při aplikaci 1x denně na krátké vousy a vlasy současně vydrží přibližně na 20 až 30 dní. Výdrž se dále liší v závislosti na délce vlasů, vousů a množství použitého séra na jednu aplikaci.

Jaké látky přesně sérum KRALUX® obsahuje?

Zde naleznete kompletní sekci INGREDIENTS:

AQUA, MENTHA PIPERITA LEAF WATER, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, BUTYLENE GLYCOL, LECITHIN, PULLULAN, SCLEROTIUM GUM, XANTHAN GUM, PHENOXYETHANOL, POLYSORBATE 20, ACETYL TYROSINE, EPILOBIUM ANGUSTIFOLIUM FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT, TOCOPHEROL, CITRIC ACID, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CITRUS LIMON PEEL OIL, SODIUM BENZOATE, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA OIL, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, SODIUM PHYTATE, GLYCINE, LARIX EUROPAEA WOOD EXTRACT, POTASSIUM SORBATE, SODIUM METABISULFITE, LACTIC ACID, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-20 AMIDE, DEXTRAN, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, ZINC CHLORIDE, ACETYL TETRAPEPTIDE-3, TRIFOLIUM PRATENSE EXTRACT, ALCOHOL, D-limonene, Citral, Coumarin, Linalool

Mohlo by vás
zajímat