Proč vlasy šediví?

Osnova:
Trocha statistiky
Jak šel čas s barvou vlasů
Šedivění jako přirozený proces
Příčin toho, že vlasy a vousy šedivějí, je více. Pojďme se na ně podívat blíže.
1. Genetika
2. Nedostatek vitamínů
3. Oxidační stres
4. Kouření
5. Stres
6. Časté používání barev na vlasy
7. Onemocnění
Závěr:

Sotva vám bylo třicet a sem tam už najdete šedivý vlas? Není to nic výjimečného, určitě nestárnete rychleji, než je běžné. Na druhou stranu to ale není ani nic příjemného.

Ženy si barví vlasy běžně, u chlapů je to v naší společnosti trochu tabu. Když barvit, tak nenápadně, aby to nikdo nepoznal. Což se vždy nepovede…

Trocha statistiky

Ve větší míře se šediny u většiny lidí začínají vyskytovat kolem čtyřicátého roku života, u mužů dokonce o pár let dříve. Spíše ojedinělé šediny se ale mohou objevit klidně i ve dvaceti.

Kolem padesátky už má většina lidí šedivou polovinu vlasů. Původní barva vlasů a vousů se po celý život zachová jen ve velmi výjimečných případech.

Jak šel čas s barvou vlasů

Bílé vlasy jsme už všichni jednou měli, a to v době našeho vývinu v děloze. Vlasy svou přirozenou barvu začnou získávat až poté, co se začnou tvořit melanocyty. Melanocyty jsou buňky ve vlasových koříncích, které produkují barvící pigment.

To, jakou barvu vlasů budeme mít, nerozhodují jen genetické dispozice, ale i distribuce, typ a množství melaninu. S přibývajícím věkem se činnost melanocytů začne snižovat a zpomalí se produkce melaninu, což vede k tomu, že vlasy ztrácejí svou původní barvu a blednou.

Šedivění jako přirozený proces

Šedivění vlasů a vousů patří mezi přirozené projevy stárnutí. Způsobují ho zmíněné melanocyty, které produkují barvící pigment. Časem začnou pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví. Svou roli tady hraje i poškození působením ultrafialového záření a zvýšený oxidativní stres v koříncích vlasů.

Začnou se tak stále častěji objevovat světlé vlasy bez pigmentu. To, že začínáte šedivět a nejde o náhodný bílý vlas, poznáte podle toho, na kterých místech se takové vlasy vyskytují. Šedivění vlasů začíná na skráních a pokračuje přes zátylek až na celou hlavu.

Příčin toho, že vlasy a vousy šedivějí, je více. Pojďme se na ně podívat blíže.

1. Genetika

Vědecky prokázaná a nejznámější příčina šedivění vlasů je genetika! Genetické predispozice jsou zásadní hlavně u předčasně šedivějících lidí. Pokud šedivíte dříve, než vaši vrstevníci, jeden z vašich rodičů to tak měl pravděpodobně také.

2. Nedostatek vitamínů

To, jak žijeme a jak se stravujeme, ovlivňuje i zdánlivě nesouvisející věci, jako je barva vlasů. Zejména nedostatek vitamínu B6, B12, D a E přispívají k tomu, že lidé začínají šedivět dříve. Ovlivňují totiž pigmentaci.

Dobrou zprávou je, že při jejich doplnění může dojít k obnovení původní barvy vlasů. Takže nezapomínejte na ryby, drůbež, vejce, mléko, zeleninu, celozrnné pečivo, oříšky, zdravé oleje a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a slunci!

3. Oxidační stres

Oxidační stres způsobuje nerovnováhu, antioxidanty nejsou dostačující k potlačení účinků volných radikálů. A při nadměrném působení volných radikálů dochází k úbytku pigmentu. Není pak překvapením, že důsledkem může být ztráta barvy vlasů.

4. Kouření

Tvrzení, že kouření způsobuje šedivění vlasů, bylo považováno za mýtus. Výzkumy ale prokázaly, že kuřáci mají 2,5 krát vyšší tendenci šedivět dříve než nekuřáci.

Toxiny v cigaretách mohou poškodit vlasové folikuly. Navíc je prokázáno, že se kouření podílí na plešatění. Stahuje totiž cévy, což snižuje průtok krve do vlasových folikulů. To může být příčinou toho, že kuřákům vlasy vypadávají více než nekuřákům.

5. Stres

Už jste určitě slyšeli historku o tom, jak někomu ze stresu zbělaly vlasy doslova přes noc. Zešedivět ze stresu možné opravdu je, ale za dne na den se to nestane.

Stres má dopad na celkové zdraví vlasů a urychluje proces jejich šedivění, hlavně u jedinců, kteří jsou k dřívější ztrátě pigmentu geneticky náchylní.

6. Časté používání barev na vlasy

Šediny sice zakryjí, ale na druhou stranu přispívají k předčasnému šedivění. Řeč je o chemických barvách, jejichž složky snižují tvorbu melaninu.

7. Onemocnění

K dřívějšímu šedivění může docházet v důsledku autoimunitního onemocnění či hormonální poruchy.

K brzkému a rychlému šedivění přispívají autoimunitní onemocnění spojené se sníženou či zvýšenou funkcí štítné žlázy (Hashimotova choroba, Gravesova-Basedowova choroba), snížení funkce adrenálních žláz, perniciózní anémie (chudokrevnost z nedostatku vitamínu B12) a celiakie.

Závěr:

Předčasné šedivění trápí stále více lidí. Naštěstí dnešní doba přináší nové možnosti a barvy na vlasy už nejsou jediným východiskem, jak získat zpět svou původní barvu vlasů.

Vyberte si opravdu kvalitní kosmetický produkt, který aktivně bojuje proti šedinám a zároveň podporuje růst vlasů i vousů. Chce to trochu času, ale trpělivost (a kvalita!) růže přináší.

objednat

  • Balení na měsíc (2 lahvičky)
  • Doprava zdarma
  • Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Jednorázový nákup

KRALUX®

na zkoušku doručení zdarma po celé ČR
599 Kč za celé balení

- ks +

Výhodné měsíční předplatné

KRALUX®
Každý
měsíc ušetříte

119

přímo do schránky kdykoliv zrušíte
480 Kč za celé balení

Určitě máte otázky

Opravdu to funguje?

Ano. KRALUX® obsahuje patentované aktivní látky, které jsou klinicky testovány pro jejich účinky. Ze studií je patrné, že výsledky a účinky mohou být individuální a nejsou stejné pro všechny. Nicméně úspěšnost viditelných výsledků se pohybuje často nad 60-70% při pravidelném užívání alespoň po dobu 3 měsíců. Detailní výsledky studií si můžete pročíst zde.

Kdy uvidím první výsledky?

Sérum KRALUX® opravdu není přípravek, kdy po první aplikaci ihned vidíte výsledek – zázraky na počkání bohužel neumíme, ale umíme jim jít pěkně naproti. Při pravidelném užívání séra 1x/den se dostaví první výsledky po cca 3 měsících užívání, kdy je podpořen růst nových vlasů a zde je již možné zaznamenat účinky produktu.

Jak sérum KRALUX® funguje?

Sérum obsahuje řadu patentovaných aktivních látek, které působí na buňky ve vlasových kořínkách (melanocyty) a ovlivňuji kvalitu, hustotu a také barvu vlasů, či vousů.

KRALUX® obsahuje například patentovanou látku Capixyl™, která svými účinky posiluje vlasovou strukturu, zabraňuje vypadávání vlasů a obnovuje jejich přirozený růstový proces.

Dále obsahuje například patentovanou látku Greyverse™, která svými účinky přímo působí na buňky(melanocyty) ve vlasových koříkách, kde ovlivňuje produkci melaninu a zároveň redukuje oxidativní stres, čímž dokáže nejen zastavit šedivění, ale také postupně navrátit přirozenou barvu vašich vlasů a vousů.

Mezi další zajímavé látky patří Redensyl® pro obnovu hustoty vlasů a podporu růstu nových. Omezuje vypadávání vlasů a zrychluje jejich růst.Až 28 000 nových vlasů během 3 měsíců užívání.

Jak KRALUX® používat?

Sérum KRALUX® se používá 1x denně ideálně večer po sprše, kdy může po celou noc působit. Malé množství séra naneste konečky prstů do vlasů nebo vousů, vmasírujte až na pokožku. Alespoň 1 hodinu od aplikace nesmývejte a nechejte KRALUX® působit. Nejlépe nechejte působit přes celou noc.

Jak dlouho vydrží balení séra KRALUX®?

Balení séra KRALUX® obsahuje 2 lahvičky po 15 ml. Výdrž je velmi individuální. Máme odzkoušeno, že jedno balení při aplikaci 1x denně na kratší vousy a vlasy současně vydrží přibližně na 20 až 30 dní. Výdrž se dále liší v závislosti na délce vlasů, vousů a množství použitého séra na jednu aplikaci.

Jak dlouho vydrží 1 ks balení séra KRALUX®?

Sérum KRALUX® obsahuje 2 lahvičky po 15 ml. Výdrž je velmi individuální. Máme odzkoušeno, že jedno balení při aplikaci 1x denně na krátké vousy a vlasy současně vydrží přibližně na 20 až 30 dní. Výdrž se dále liší v závislosti na délce vlasů, vousů a množství použitého séra na jednu aplikaci.

Jaké látky přesně sérum KRALUX® obsahuje?

Zde naleznete kompletní sekci INGREDIENTS:

AQUA, MENTHA PIPERITA LEAF WATER, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, BUTYLENE GLYCOL, LECITHIN, PULLULAN, SCLEROTIUM GUM, XANTHAN GUM, PHENOXYETHANOL, POLYSORBATE 20, ACETYL TYROSINE, EPILOBIUM ANGUSTIFOLIUM FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT, TOCOPHEROL, CITRIC ACID, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CITRUS LIMON PEEL OIL, SODIUM BENZOATE, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA OIL, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, SODIUM PHYTATE, GLYCINE, LARIX EUROPAEA WOOD EXTRACT, POTASSIUM SORBATE, SODIUM METABISULFITE, LACTIC ACID, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-20 AMIDE, DEXTRAN, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, ZINC CHLORIDE, ACETYL TETRAPEPTIDE-3, TRIFOLIUM PRATENSE EXTRACT, ALCOHOL, D-limonene, Citral, Coumarin, Linalool

Mohlo by vás
zajímat