Jak na šediny a tipy, jak se jich zbavit?

Osnova:
Jak zpomalit šedivění
Barvy na vlasy
Babské rady aneb domácí přípravky na šediny
Černý čaj
Indický angrešt
Pasta z cibule
Kokosový olej s citronovou šťávou
Mandlový olej a sezamová semínka
Závěr

Šediny jsou jedním ze znaků stáří, a to dnešní doba zkrátka neodpouští. Naše společnost je posedlá mladistvým vzhledem a pro šediny tady už bohužel není místo. Mnohem jednodušší by bylo přijmout fakt, že stárneme, to ale dokáže málokdo z nás.

Jak se tedy šedin zbavit? Začněme pěkně od začátku, a to prevencí. Šedivění jde totiž zpomalit!

Jak zpomalit šedivění

Každý problém je lepší začít řešit, dokud nám nepřeroste přes hlavu. V našem případě spíše neproroste celý povrch hlavy, a to šedinami.

Šedivění vlasů se dá zpomalit, a to dostatkem vitamínů skupiny B, biotinu, zinku, jódu a železa. Předcházet šedinám pomáhají potraviny bohaté na betakarotén, mořské plody, ryby i mléčné výrobky obsahující živé bakterie.

Pomáhá také používání kvalitních šampónů a pravidelné masáže hlavy, které pokožku prokrvují. Vlasy si nefénujte příliš horkým vzduchem a volte šetrné vlasové přípravky.

Kouříte? Pokud si na hlavě chcete zachovat co nejvíce barevných vlasů, tak s tím přestaňte. Nepříznivý vliv na pigmentaci vlasů v důsledku kouření je vědecky prokázán.

Barvy na vlasy

Spousta lidí, kteří se chtějí zbavit šedin, vidí jako jediné řešení barvu na vlasy. Je to ale velká škoda, protože barvení, zejména chemickými barvami, má řadu nevýhod.

Hlavním problémem je fakt, že se chemické barvy umí dostat přím dovnitř vlasu, kde peroxid zbaví vlas přirozeného odstínu a přebarví ho na nový odstín. Vlas se tak ale poškodí a vzniká riziko alergických reakcí i chemických látek pronikajících přímo do těla.

Navíc šedé a bílé vlasy reagují na pigmenty v barvách jinak, a tak výsledek často není úplně podle našich představ. Pokud jste se rozhodli vlasy barvit, svěřte se raději odborníkovi, který má s barvením šedin zkušenosti.

Šetrnější možností pro vlasy i přírodu je použití přírodních barev na vlasy. Jsou složeny z rostlinných výtažků a hodí se i pro citlivou pokožku. Šediny ovšem umí překrýt až po opakované aplikaci, pojí se totiž s přírodní barvou vlasů. U přírodních barev platí pravidlo, že čím světlejší vlas, tím světlejší je i výsledná barva.

Přípravky na obnovu původní barvy vlasů

Ještě nedávno na našem trhu nic takového nebylo a platilo, že navrátit původní barvu vlasů je možné jen v případě, že ke ztrátě pigmentu došlo v důsledku nemoci. Dnes už jsou ale k dostání přípravky, které umí vrátit původní barvu i vlasům, které zešedivěly díky přibývajícím létům.

Jedná se o vlasová séra obsahující aktivní látky aktivující produkci melaninu, který je zodpovědný právě za barvu našich vlasů. Aktivní látky působí na vlasové folikuly, vlas samotný i pokožku hlavy. Snižují oxidační stres v koříncích, stimulují regeneraci vlasů a celkově posilují pigmentační proces.

Vlasová séra jsou malým zázrakem, mají ale také svou nevýhodu, a tou je čas, který vlasy k obnově své barvy potřebují. Efekt je patrný až po několika týdnech pravidelného používání, na výsledek se ale vyplatí počkat. Navíc se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků.

Babské rady aneb domácí přípravky na šediny

Vedlejší účinky nemají ani domácí přípravky na šediny. Navíc vás kromě vašeho času nebudou stát skoro nic, většinu z nich máte doma ve spíži nebo v lednici.

Černý čaj

Díky černému čaji jsou vlasy tmavější, lesklejší a také měkčí. Namočte tři čajové sáčky do dvou šálků vroucí vody, zchlaďte a aplikujte na čisté vlasy. Čaj můžete smíchat i s kondicionérem a nechat hodinu působit, poté opláchnout.

Indický angrešt

Indický angrešt, zvaný také jako amla, je rostlina s jedlým ovocem podobným našemu angreštu. Dokáže podpořit pigmentaci a je bohatý na antioxidanty. K dostání je spíše než jako čerstvé ovoce ve formě prášku, který můžete smíchat s kokosovým olejem a aplikovat přímo na pokožku hlavy.

Pasta z cibule

Dráždí oči a příliš nevoní, pomáhá ale s léčbou šedin. Stačí oloupat cibuli a rozmačkat ji na jemnou pastu. Tu naneste přímo na pokožku hlavy a nechce půl hodiny působit. Pak si vlasy důkladně umyjte, cibulového odéru se zbavíte pomocí šamponu.

Ale pozor, cibulovou pastu je nutné používat denně, první výsledky by se pak měly objevit už za pár dní.

Kokosový olej s citronovou šťávou

Voňavějším receptem proti šedinám je směs kokosového oleje a citronové šťávy, kterou vmasírujete do vlasů. Nejlepších výsledků dosáhnete při každodenním používání. Navíc budou vaše vlasy zdravější a hezčí na pohled.

Mandlový olej a sezamová semínka

Tato směs pomáhá hlavně proti začínajícím šedinám. Sezamová semínka rozmačkejte a smíchejte s mandlovým olejem. Směs naneste na pokožku hlavy a nechte 30 minut působit. Pak vlasy umyjte pouze čistou vodou. I u tohoto receptu je ovšem nutné být trpěliví a celou proceduru opakovat denně.

Závěr

Ať už jste si vybrali barvení, séra na vlasy nebo vyzkoušíte babské rady, nezapomínejte také na to, že právě ve vzhledu vlasů se odráží i náš životní styl. Velkým nepřítelem pigmentu ve vlasech je také stres, kterému se snažte co nejvíce vyhýbat.

Zpět na BLOG