Šedivé vlasy: Jak jim navrátit přirozenou barvu bez chemie?

Osnova:
Proč se vyhnout chemickým barvám na vlasy
Přípravky na obnovu původní barvy vlasů
Zpomalte šedivění změnou životního stylu
Přírodní barvy na vlasy
Závěr

Máte pocit, že vás šediny zbytečně zestařují? Chcete se jich zbavit? Co s tím? Jako první většinu lidí napadne barva na vlasy. V drogériích jsou jich plné regály, reklamy slibují šetrnost, přirozenou barvu a zářivý lesk. Říkáte si, proč to nezkusit?

Proč se vyhnout chemickým barvám na vlasy

Nejrůznější odstíny, krátká doba působení, téměř okamžitý efekt, 100 % krytí šedin. Vypadá to, že chemické barvy na vlasy umí hotové zázraky.

Jak je to možné? Dokážou se totiž dostat přímo do vlasu, otevírají kutikulu (vnější ochranu vlasu) a pronikají dovnitř, kde peroxid zbaví vlas přirozeného odstínu a nakonec ho PPD (parafenylendiamin) zevnitř přebarví na požadovaný odstín.

Výsledkem je téměř okamžitě jiná barva vlasů, ovšem za cenu jejich poškození, rizika alergických reakcí a chemických látek pronikajících do těla.

Teď už chemická barva nevypadá tak lákavě, jako v reklamě, že? Navíc se, zejména domácí barvení, může snadno vymknout kontrole a místo přirozené barvy získáte tak akorát posměch okolí.

V dnešní době představují chemické barvy na vlasy spíše standard, než jednu z možných cest. Navrátit vlasům jejich přirozenou barvu jde ale i jinak.

Přípravky na obnovu původní barvy vlasů

Není to tak dávno, co byly vyvinuty přípravky, které dokážou vrátit šedivějícím vlasům jejich původní barvu. Tyto přípravky jsou cestou, jak skoncovat s maskováním šedin a zcela se jich zbavit.

Za barvu vlasů je zodpovědný proces produkce melaninu. Vlasová séra obsahují aktivní látky aktivující produkci melaninu, díky čemuž dojde k návratu původní barvy.

Celý proces je složitý. Aktivní látky působí na vlasové folikuly, vlas samotný i pokožku hlavy. Snižují oxidační stres v koříncích, stimulují regeneraci vlasů a celkově posilují pigmentační proces.

Jedinou nevýhodou je doba, kterou vlasy k obnově barvy potřebují. Nejedná se o barvu na vlasy, takže efekt není patrný hned, ale až po několika týdnech pravidelného používání. Výsledek za to ale rozhodně stojí!

Zpomalte šedivění změnou životního stylu

Se zdravou stravou si hlavu příliš nelámete? Kouříte? Často se stresujete? Pokrývka hlavy je pro vás i na ostrém slunci sprosté slovo?

Pokud jste si teď odpověděli „ano“, věřte, že vzniku šedin jdete pěkně na ruku. Nedostatek vitamínů, stres, UV záření, nikotin nebo třeba vyčerpání organismu ovlivňuje jak rychlost šedivění, tak i jeho nástup.

Dřívější šedivění se týká také lidí trpících chudokrevností, poruchami štítné žlázy či některými autoimunitními onemocněními.

Pravdou ovšem je, že změny ve výživě a celkově životním stylu mohou fungovat pouze v případě, že je právě špatná životospráva hlavní příčinou šedivění.

S genetikou pomocí vitamínů zkrátka bojovat nejde. Pokud ale vlasy šediví v důsledku nedostatku vitamínů, po jejich doplnění se k původní barvě mohou zase navrátit.

Přírodní barvy na vlasy

I s přírodními barvami na vlasy budete muset barvení neustále opakovat a je možné, že se to prostě nepovede úplně podle představ. Jsou ovšem šetrnou alternativou k chemickým barvám, která neškodí vlasům, zdraví ani přírodě.

Přírodní barvy jsou barvící prostředky z rostlinných výtažků, jako například henna, indigo nebo cassie. K dostání jsou většinou ve formě prášku, který se smíchá s horkou vodou.

Výhodou je, že nevyvolávají žádné alergické reakce a tak jsou vhodné i pro citlivou pokožku. Oproti chemickým barvám se nedostanou přímo do vlasu, ale barevné pigmenty obklopí strukturu vlasu a obalí ji.

Zakrýt umí i šediny, spolehlivě je ale překryje na žádoucí odstín až po opakované aplikaci. Přírodní barvy se totiž pojí s přirozenou barvou vlasu a platí pravidlo, že čím světlejší (šedivější) vlas, tím světlejší výsledek. Šediny prostě zůstanou oproti nezešedivělým vlasům po nabarvení světlejší. Barva ale nebije do očí, a tak mírný melír nemusí být vůbec na škodu.

Závěr

Na závěr přinášíme ještě jeden tip jak bojovat s šedinami, a to podle čínské medicíny. Podle tradiční čínské medicíny za šedivé vlasy nemůže úbytek melaninu, ale špatná kvalita krve a ledvin. Ta je hlavním kritériem pro pevnost, barvu i celkový stav vlasů.

Pokud se chcete držet doporučení tradiční čínské medicíny, dopřávejte si potraviny, které podporují správnou funkci ledvin. Patří mezi ně melasa, černá sezamová semínka, mořské řasy, kopřivy nebo třeba pšeničné klíčky. Naopak se vyhýbejte nadměrné konzumaci masa, soli i mléčných výrobků.

Kterou z cest si vyberete, je jen a jen na vás…

Zpět na BLOG